Staff Directory

Laconia High School
Staff Directory
2013-2014
(underlined names indicate e-mail links)

ADMINISTRATION and SUPPORT STAFF
603-524-3350

Jim McCollum, Principal, ext. 4001
- Jen O’Reilly, ext. 4000
Dave Bartlett, Assistant Principal, ext. 4002
-
Judy Robert, ext. 4005
Craig Kozens, Athletic Director/Dean of Students, ext. 4004
- Judy Robert, ext. 4005
David Warrender, Huot Tech Director, ext. 5001
- Marie Bolduc, ext. 5000
Amy Cammack, Student Services Coordinator, ext. 4012
- Kim Caldwell, ext. 4014
Steve Tucker, Academic Coordinator For Teaching & Learning, ext. 4013

ADULT EDUCATION and SUPPORT STAFF
603-524-5712

Peg Selig, Director
- Karen Churchill

ALTERNATIVE EDUCATION
603-737-4744

Catherine Tokarz- Secretary
Jim Carmody - Teacher
Elizabeth Clay – Teacher
Jeff Greeley - Teacher
Seth Leavitt-Carlson - Director 603-455-0162

ART & TECHNOLOGY

Steven Bouffard, ext. 4613
Linda Danielovich, ext. 4625
Marian Federspiel, ext. 4630
Alison Witham, ext. 4674

ATTENDANCE

Kelley Maher, Attendance Secretary, ext. 4003

CAFETERIA
Ext. 4017

Angela Pouliot
Marianne Edwards
Denise Flanders
Dale Kaigle
Tina Mitza

DRAMA

Bernie Campbell, ext. 4616

ENGLISH

Tate Aldrich, ext. 4602
Carolyn Bordeau, ext. 4610
Ramsey Eliason, Humanities Department Head, ext. 4628
Nancy Hood, ext. 4637
Ron Kaiser, ext. 4639
Chuck Mathis, ext. 4650
Natasha Reiner, ext. 4662
Eileen Young, ext. 4676

FACILITY MANAGEMENT

Stephen Dalzell, Facility Manager, ext. 4016

GUIDANCE

Jackie Creed, ext. 4007
Philip Reed, ext. 4009

Wendy Hamill, ext. 4008

HUOT TECH CENTER
528-8693 or 524-3350

Jack Aldrich – Culinary Arts
Stephanie Atherton – Human Svc./Culinary Tech
Steve Clavett – Auto Tech.
Sharon De La Vergne – Career Support Specialist
Rhonda Fahrner – Culinary Arts
Jannine Farrar – Business Tech.
Patti Hines – Early Childhood Education
Ivy Leavitt-Carlson, Biotechnology
Ken Martin – Pre-Engineering and Manufacturing Tech., Project Extra
Site Director
Gina McGuire – Health Science
Cheryl O’Reilly – Health Science
Paul Robdau, CTE Coordinator
Michael Schofield – Plumbing & Heating
Ray Sleeper – Multi Media
Matthew Towle – Building Construction

INFORMATION TECHNOLOGY

Jennifer Mitchell, ext. 4806
Ben Tierney, ext. 4807
Jeff Twombley, Manager, ext. 4808

LIBRARY
ext.4023 or 4814

Elizabeth Strauss, Librarian, ext. 4813
Susan Rhodes, Assistant, ext. 4663

MATH

Karen Anderson, STEM Department Head, ext. 4603
Marc Corriveau, ext. 4622
Graeme Crowther, ext. 4624
Matt Dubois, ext. 4627
Suzanne Kiefer, ext. 4640
Stephen McDonough, STEM Department Head, ext. 4651
Hope Nason, ext. 4655
Rebekah Patel, ext. 4660
Ellen St. James, ext.4669

MODERN LANGUAGE

Tracie Corbett, ext. 4621
Andrew Paronto, ext. 4659
Amanda Stefanik, ext. 4645

MUSIC

Debbie Gibson, Integrated Elective Department Head, ext. 4633

NH-JAG

Maggie Roberts, ext. 4656

SCHOOL NURSE

Kate Rodrigue, ext. 4011

SCHOOL PSYCHOLOGIST

Jessica White, ext. 4015

SCHOOL RESOURCE OFFICER

Steve Orton, ext. 4817

SCIENCE

Bonnie Ashworth, STEM Department Head, ext. 4605
Jo-Anne Gilbert, ext. 4634
Robert Konchak, ext. 4641
Jason Lacroix, ext. 4644
Ivy Leavitt-Carlson, STEM Department Head, ext. 4646
Jeff Whartenby, ext. 4673

SOCIAL STUDIES

Amy Bennett, ext. 4607
Bernie Campbell, ext. 4616
Rick Crockford, ext. 4623
Laurel Hubbard, ext. 4638
Tim Steuer, ext. 4670
Christopher Ulrich, ext. 4677

STUDENT SERVICES

Dawn Adolfsson, ext. 4600
Brian Berkowitz, ext. 4608
Nancy Borski, ext. 4611
Sharon Bosworth, ext. 4612
Kim Brunelle, ext. 4615
April Casa, ext. 4617
Laronda Clark-Patten, ext. 4618
Patty Colby, ext. 4619
Christine Cook, ext. 4620
Lou Desloges, ext. 4626
Mary Gibbs, ext. 4014
Eric Greenfield, ext. 4635
Jenny Labbe, ext. 4643
Lauren LoPardo, ext. 4647
Wendi Merkwan, ext. 4653
Donald Nugent, ext. 4657
Tracy Schultz, ext. 4665
Kathy Smith, ext. 4667

WEBMASTER

Judy Robert, ext. 4005

WELLNESS

Crystal McDonough, ext. 4604
Jon Myers, ext. 4654
Pat Thibeault, ext. 4671

Comments are closed.